PLC – Power line communication

Грудень 2021р.

Power line communication або електрична лінія передачі даних (PLC) є системою для передачі даних по фазному і нульовому провідникам спільно з передачею електроенергії споживачеві.
Електричні сигнали передаються через лінії електропередач високої напруги та середньої напруги, а використовуються всередині будівель при нижчих напругах. Power line зв’язку можуть бути застосовані на будь-якій ділянці ланцюга. Більшість обладнання, що виробляється за PLC технології, обмежується якоюсь однією ділянкою ланцюга (наприклад, проводка приміщення, проводка будівлі), але деякі можуть перетинатися між двома рівнями (наприклад, як енергопостачальна компанія та споживач). Всі лінії електричної системи зв’язку працюють спульзуючи модульований сигнал. Різні типи Power line повідомлень залежать від частотного діапазону , який вибирається виходячи з залежності характеристик передачі сигналу по використовуваному провіднику. Оскільки електрична проводка спочатку призначалася передачі змінного струму у звичайному використанні, то проводи силових ланцюгів мають обмежені можливості передачі сигналу більш високих частотах. Проблема поширення сигналу є обмежуючим фактором для кожного типу зв’язок по лініях електропередачі. Швидкість передачі даних по лінії зв’язку PLC широко варіюються в залежності від частоти. Низькі частоти (близько 100-200 кГц) використовуються на високовольтних лініях електропередачі, на цій частоті можлива організація одного або двох аналогових голосових каналів, або телеметрії та контролю ланцюгів з еквівалентною швидкістю передачі даних у кілька сотень біт за секунду, довжина таких ланцюгів може досягати багатьох кілометрів. Високі швидкості передачі даних загалом припускають більш короткі ділянки, наприклад, в одній будівлі електрична мережа дозволяє організувати швидкість до мільйона біт за секунду, але це можливо лише на одному поверсі офісної будівлі та вимагає використання спеціального кабелю для електричної мережі.

Застосування Power line communication

1. Підключення до Інтернету

Підключення до глобальної мережі Інтернет стало невід’ємною частиною бізнесу багатьох компаній та повсякденною діяльністю звичайних громадян. На сьогоднішній день побудовано та експлуатується велика кількість високошвидкісних магістральних мереж, проте підключення до них кінцевих користувачів, як і раніше, залишається серйозною проблемою. Сьогодні більшість кінцевих підключень здійснюється через прокладання кабелю від високошвидкісної лінії до квартири або офісу користувача. Мабуть, це найбільш дешеве рішення, але як бути, якщо через ряд причин прокладання кабелю вкрай небажане або навіть неможливе? Так чому ж не використовувати систему силових електричних комунікацій, що вже є в кожній будівлі. При цьому будь-яка електрична розетка може стати точкою виходу в глобальну мережу Інтернет. Причому при грамотному плануванні такого виду підключення, все, що вимагається від користувача – лише наявність PowerLine модему (мережевого адаптера), відповідним чином налаштованого для зв’язку з аналогічним пристроєм, встановленим, як правило, в електрощитовій будівлі і підключеним до високошвидкісного каналу Інтернет. /p>

2. Малий офіс (SOHO)

Power Line технологія може бути використана при створенні локальної мережі в невеликих офісах (до 10 комп’ютерів), де основними вимогами до мережі є простота реалізації, мобільність пристроїв та легка розширюваність. При цьому як вся офісна мережа, так і її окремі сегменти можуть бути побудовані за допомогою PowerLine адаптерів. Дуже часто зустрічається ситуація, коли необхідно включити у вже існуючу мережу віддалений комп’ютер або принтер, розташований в іншій кімнаті або навіть в іншому кінці будівлі. За допомогою PowerLine адаптерів цю проблему можна вирішити за 15 хвилин.

3. Розумний будинок і домашні комунікації

Power Line технологія відкриває нові можливості при реалізації ідеї «Розумного дому», де вся побутова електроніка була б зав’язана до єдиної інформаційної мережі з можливістю централізованого управління. Електрична мережа – ідеальне середовище передачі керуючих сигналів між побутовими приладами, що працюють в мережі 110/220В. Найближчим часом з’явиться чіп, що дозволяє вбудовувати його в різні прилади, які матимуть можливість приймати та передавати дані через власні ланцюги

живлення. Крім того, за допомогою даного чіпа можна організувати передачу аудіо даних, даних з датчиків охоронної сигналізації, розширювати і продовжувати телефонні лінії, і т.д.

Переваги використання електричного кабелю для передачі інформації та управління:

  • Не потрібно прокладати окремий кабель.
  • Простота використання.

У порівнянні з Wi-Fi:

  • Не вимагає налаштувань.
  • Більш стабільний зв’язок.
  • Велика безпека інформації.
  • Підходить для передачі Multicast-трафіку, наприклад, IPTV.
  • На якість зв’язку не впливає матеріал та товщина стін у квартирі.

Можливі проблеми:

  • Пропускна спроможність мережі електропроводки ділиться між усіма її учасниками. Наприклад, якщо в одній Powerline-мережі дві пари адаптерів активно обмінюються інформацією, швидкість обміну для кожної пари становитиме приблизно по 50% від загальної пропускної спроможності.
  • Не працює через мережні фільтри та ДБЖ.
  • Сучасні адаптери Powerline помітно гріються.
  • Порушення радіо, особливо на середніх і коротких хвилях.
  • На якість зв’язку можуть негативно впливати дешеві енергозберігаючі лампи, імпульсні блоки живлення та зарядні пристрої. Однак зниження швидкості становить не більше 5%.

У вас залишились
запитання?

Заповніть форму зворотнього
зв'язку та наші менеджери
зв'яжуться з вами у
найближчий час