Проектування заземлення та блискавкозахисту

Лютий 2022р.

Що таке системи заземлення, вирівнювання (вирівнювання) потенціалів та блискавкозахист будівлі? Всі ці системи призначені для забезпечення безпеки та надійності роботи електроустановки та захисту людей від ураження блискавкою. Це перше, на що повинен звернути увагу і передбачити проектувальник у електроустановці, що розробляється, об’єкта.

Як свідчить гол. 1.7 ПУЕ Заземлення — це навмисне електричне з’єднання будь-якої точки мережі, електроустановки або обладнання із заземлюючим пристроєм.

Правильно розроблений проект забезпечує безпечний рівень різниці потенціалів між електроустановкою та об’єктом (суб’єктом), що має контакт із землею, а також забезпечує відведення у спроектовану систему заземлення всіляких струмів КЗ та витоку. Струмопровідні частини мережі з’єднуються із землею для обмеження напруги, яке може з’явитися на них в результаті прямого удару блискавки або вторинних проявів блискавки (індуковані хвилі перенапруг), або внаслідок ненавмисного контакту з лініями вищої напруги, або внаслідок пробою ізоляції струмопровідних частин розподільчої мережі .

Крім заземлення, у будівлі необхідно виконувати основне та додаткове вирівнювання потенціалів. Основним елементом системи зрівнювання потенціалів є головна заземлююча шина ГЗШ. Як ГЗШ може бути використана РЕ-шина ВУ, ВРУ, ГРЩ, РУНН, при цьому якщо в будівлі кілька таких пристроїв, то ГЗШ має бути виконана для кожного з них. При проектуванні систем зрівнювання потенціалів проектувальник повинен помилитися у виборі перерізів провідників, оскільки від цього залежить правильність роботи закладеної системи. Вибір перерізу провідників має проводитися за термічною стійкістю відповідно до ПУЕ.

Системи електропостачання класифікуються Міжнародною електротехнічною комісією (МЕК) залежно від способу заземлення розподільчої мережі та застосованих заходів захисту від ураження електричним струмом. Існує кілька систем заземлення: IT, TT, TI, TN (детальніше опис цих систем дає гл 1.7. ПУЭ изд.6). Яку з них вибрати визначається об’єктом, що проектується, але в будь-якому випадку всі вони повинні задовольняти вимогам основного правила пристрою електроустановок: небезпечні струмопровідні частини електроустановки не повинні бути доступні для ненавмисного прямого дотику до них, а доступні дотику відкриті провідні частини, сторонні провідні частини, захисні провідники та заземлюючі провідники (РЕ-провідники), а також відкриті струмопровідні частини ланцюгів зворотного струму, включаючи PEN-провідники, не повинні бути небезпечними при прямому дотику до них як при нормальному режимі роботи, так і при пошкодженні ізоляції небезпечних струмопровідних частин.

Що стосується проектування блискавкозахисту будівель, то як і у випадку із заземленням, для кожного випадку має бути індивідуальний підхід. В даний час на території України єдиними документами для проектування систем блискавкозахисту будівель є лише ДСТУ Б В.2.5-38: 2008 “Блискавкозахист будівель та споруд” та IEC 62305:2006 NEC “Інженерне обладнання будівель та споруд. Влаштування блискавкозахисту”.

Наприклад, тип покрівлі різноманітний і обійтися скажемо блискавкоприймальною сіткою 12х12 для об’єкта 3 категорії захисту, як вказує нам ДСТУ Б В.2.5-38, не завжди є можливим. Дуже часто доводиться комбінувати блискавкоприймачі, застосовуючи не тільки вже готові табличні значення нормативних документів, а й програми для розрахунку ефективності систем блискавкозахисту, що закладаються в проект. Крім цього, якщо покрівля виконана з пального матеріалу, необхідно використовувати тільки ізольований блискавкозахист.

Проектування блискавкозахисту не завжди є обов’язковим для об’єкта, все залежить від того, де знаходиться об’єкт. Скажімо, невелика будівля, яка знаходиться поряд з висотною будівлею, не вимагає блискавкозахисту, якщо блискавкоприймачі висотної будівлі закривають своїм захисним контуром невелику будівлю. При грамотній побудові зон захисту не завжди обов’язково дороге імпортне обладнання, як останнім часом дуже часто використовується, все залежить від кваліфікації проектувальника. Кваліфікований проектувальник застосує загальну систему заземлення для блискавкозахисту та електроустановки будівлі, врахує не тільки вихідні але і висхідні блискавки при розрахунках або застосує метод «кулі, що котиться» використовуючи спеціалізовану програму і т.д, при цьому увага буде акцентуватися на економічну доцільність обладнання, що закладається.

Для фахівців «ТОПСЕРВІС» немає нездійсненних завдань! Наша компанія готова запропонувати комплекс робіт. Ми візьмемо на себе повний спектр послуг «під ключ» від проекту до постачання обладнання та монтажу. Розробимо робочий проект блискавкозахисту та проведемо експертизу в Управлінні державної служби з надзвичайних ситуацій. Виконаємо кваліфікований монтаж відповідно до всіх чинних норм та правил. Проведемо огляд та технічне обслуговування блискавкозахисту зі складанням паспорта блискавкозахисту об’єкта.

На закінчення хотілося б ще раз наголосити на тому, що проектування блискавкозахисту в Одесі слід довіряти лише спеціалізованим організаціям, які встигли себе зарекомендувати на ринку як професіонали.

У вас залишились
запитання?

Заповніть форму зворотнього
зв'язку та наші менеджери
зв'яжуться з вами у
найближчий час