Радіофікація

Лютий 2022р.

Радіофікація – це система звукового мовлення, в якій звук (мова, музика) передається великому числу слухачів (абонентам) за допомогою електричних коливань, що розповсюджуються по провідних мережах (автономним мовним або телефонним).

Як це працює?

Звуковий сигнал надходить на центральну підсилювальну станцію з центру надзвичайних ситацій або через станцію міжміського телефонного зв’язку з обласного чи столичного центру МНС. У різних ділянках розподільчої мережі номінальна (робоча) напруга різна: зазвичай 960 в магістральних фідерних лініях, 240 в розподільчих фідерних лініях, 30 в абонентських лініях. Всі підсилювальні станції та трансформаторні підстанції великих вузлів системи автоматизовані та керуються дистанційно з центральної підсилювальної станції. У менших містах та населених пунктах міського типу вузол радіофікації структурно може бути обмежений 3, 2 або 1 ланкою. Висока надійність роботи вузлів забезпечується резервуванням підсилювачів та живленням трансформаторних підстанцій по двох фідерах від різних опорних підсилювальних станцій, а також системою локалізації пошкоджень у мережі.

Сигнал мовлення надходить на підсилювальну станцію в районному центрі з міжміського мовного каналу, існують також варіанти, коли цей сигнал приймається радіоприймачем, встановленим на підсилювальній станції. Розподільна мережа радіомовлення будується таким чином, щоб до станції були приєднані фідерні лінії, якими здійснюється трансляція в сусідні населені пункти. Найчастіше надійність ліній та якість звучання переданих програм погані. Тому в тих місцях, де можливий стійкий радіоприйом на частотах УКХ, часто встановлюють сільські автоматизовані вузли САУ. У таких районах мовні програми приймають на станції таких вузлів від найближчої радіостанції, що передає. За кодованими командами здійснюється автоматичне включення та вимкнення вузлів, які передаються тією самою радіостанцією.

Розподільні мережі радіофікації в містах, як правило, повітряні та проходять над дахами будівель. Мережі виконуються із сталевих чи біметалевих проводів. У сільській та міській місцевості використовують переважно повітряні провідні мережі, хоча існують і підземні кабельні.

У низці країн, таких як Німеччина, Італія, Швейцарія) у 30-х роках було створено системи радіофікації телефонними мережами. У містах СРСР система радіофікації почала впроваджуватися з 1925. На жаль, зараз їй не приділяють належної уваги, незважаючи на те, що наявність системи радіофікації є обов’язковою вимогою при здачі будинку в експлуатацію. Адже радіофікація житлових будинків та будівель – це система оповіщення цивільної оборони в масштабі всієї країни, а не тільки система звукового мовлення новин та передач.

Основні якісні показники системи радіофікації: діапазон частот, що відтворюються (50 – 10 000 гц для міст і 100-6000 гц для сільської місцевості при нерівномірності частотної характеристики менше 6 дб), коефіцієнт гармонік (менше 6% на нижчій частоті при номінальній напрузі в лінії), відношення сигнал/перешкода (не менше 50-55 дБ).

Головні гідності радіофікації — її висока економічність і надійність, висока якість передачі, простота у користуванні абонентським гучномовцем. Перспектива розвитку радіофікації пов’язана переважно з необхідністю оповіщення населення відповідно до вимог цивільної оборони.

У вас залишились
запитання?

Заповніть форму зворотнього
зв'язку та наші менеджери
зв'яжуться з вами у
найближчий час